טיפול בגז צחוק לילדים ומבוגרים

טיפול שיניים באמצעות גז צחוק, המוכר גם בשמו הלועזי " נייטרוס אוקסיד", הינו תרכוש של שני גזים: חנקן וחמצן.
הגז מרגיע, מעלה את סף החרדה, מעלה את סף הכאב. פעולתו של גז צחוק אינה הרדמה כללית, הפעולה מוגדרת כ -"אלחוש כללי" - General analgesia. המטופל ער, מודע לסביבתו, משתף פעולה ויכול להפסיק את הטיפול בכל רגע לפי רצונו.

רופאי השיניים עוברים הכשרה לשימוש בגז צחוק.
השימוש בגז צחוק הוא טכניקה בטוחה ובדוקה ואינה מסוכנת. במהלך טיפול שיניים, רופא השיניים שלך עוקב אחרי המוניטור, צג המראה את היחס החמצן / נייטרוס האוקסיד.

 

כיצד ניתן "גז צחוק"?

"גז צחוק" ניתן בשאיפה באמצעות מסיכה קטנה המונחת על האף ומחוברת למכשיר מיוחד המזרים את החומר לאורך כל שלבי הטיפול. תחילה המטופל שואף חמצן בלבד למשך מספר דקות, ולאחר מכן מוזרם בהדרגה "גז צחוק" עד לגמר הטיפול. בסוף הטיפול שוב ניתן חמצן בלבד.
השפעת הגז הינה מידית והיא מתפוגגת ברגע ששאיפתו מופסקת ומוזרם רק חמצן לפינוי שאריות הגז מהגוף.

 

מהן השפעות "גז צחוק"?

לגז הצחוק מספר השפעות להקלת הטיפול, כגון: הפחתת חרדה, הרגעה, טשטוש, העלאת סף הכאב, שינוי תפיסת הזמן וגם אמנזיה (שכחה). "גז צחוק" מסייע גם בהקטנת רפלקס הקאה מוגבר הקיים אצל חלק מהאוכלוסייה.

חשוב להדגיש כי במהלך הטיפול ב"גז צחוק" המטופל נמצא בהכרה מלאה, הרפלקסים שלו פועלים והוא מגיב לצוות המטפלים. עם זאת, במהלך הטיפול יכולות לבוא לידי ביטוי תחושות של רפיון, נמנום, חום באזור הגפיים ומסביב לפה, והן משתנות מאדם לאדם.

 

למי נועד "גז צחוק"?

הטיפול ב"גז צחוק" נועד להפחית חרדה ולכן הוא מתאים לילדים ומבוגרים החוששים מפני טיפול שיניים. מטרת השימוש ב"גז צחוק" הנה לסייע למטופל ולצוות הרפואי לעבור את טיפול שיניים בצורה נעימה.

בגלל תכונות בהעלאת סף הכאב, מסייע "גז צחוק" גם בטיפול בהם לא ניתן להשתמש באלחוש מקומי (כגון מצבי דלקת).

בנוסף, בגלל השפעתו על תפיסת הזמן הוא מאפשר טיפול בילדים קטנים במיוחד שהם לרוב חסרי סובלנות לשבת על כיסא הטיפולים לפרקי זמן ממושכים.

 

הנחיות לפני הטיפול ב"גז צחוק"

 • לקראת הטיפול ב"גז צחוק" חשוב שהמטופל יוכל לנשום באופן חופשי דרך האף על מנת לאפשר שאיפה יעילה של הגז שתבטיח את השפעתו. במקרים של הפרעות בנשימה דרך האף או צינון לא ניתן לבצע טיפול ב"גז צחוק".
 • מכיוון ש"גז צחוק" עלול לגרום להרגשת בחילה והקאה באמצע הטיפול, חשוב להגיע לטיפול לאחר צום של כ- 3 שעות לפני הטיפול. מותרת שתיית מים או נוזל צלול (כגון תה) בלבד.

הנחיות לאחר הטיפול ב"גז צחוק"

 • ילדים לאחר טיפול "גז צחוק" ישוחררו לבתיהם בליווי מבוגר בלבד.
 • מבוגר לאחר טיפול ב"גז צחוק" צריכים להימנע מנהיגה מיד בתום הטיפול.

שיטה זאת מתאימה לרוב המטופלים, אך לא לכולם. להלן מקרים בהם לא מומלץ להפעיל גז צחוק:

 • הריון, במיוחד בשליש הראשון
 • בעיות נשימה - סינוסיטיס, אף סתום, מחלות ריאה, ציסטיק פיברוזיס
 • מגבלות פסיכיאטריות - תרופות פסיכיאטריות, תרופות נגד דיכאון, התמכרות לסמים או אלכוהול
 • מטופלים אשר לאחרונה עברו ניתוח אוזן תיכונה
 • מטופלים אשר לאחרונה עברו ניתוח עין, הכולל החדרת גז תוך עינית.
 • גז צחוק עלול לעורר הזיות בעלות אופן מיני אצל מטופלים/מטופלות מסוימים, לכן נאסר על רופא שיניים לתת גז צחוק למטופל ללא נוכחות אדם נוסף בחדר.
 • מטופלים הנמצאים המקבלים תרופה bleomycin sulfate, עלולים לפתח בעיות נשימה עקב השימוש בחמצן המהלך טיפול בגז הצחוק
0.1333526