העישון ובריאות הפה

העישון יכול לגרום לכתמים בשיניים, למחלות חניכיים, לאיבוד שיניים ובמקרים חמורים יותר אף לסרטן הפה.

 

כיצד משפיע העישון על הבריאות השיניים?

מרבית האנשים מבינים שעישון מזיק לבריאות. הוא גורם ללא מעט בעיות בריאותיות, ובמקרים מסוימים, אף למחלות סופיות. עם זאת, רבים עדיין אינם מבינים את הנזק העישון עלול לגרום לבריאות הפה, החניכיים והשיניים, כולל: כתמים בשיניים, מחלות חניכיים, איבוד שיניים, ובמקרים חמורים יותר אף סרטן הפה.

 

מדוע שיני מעשנים מתכסות בכתמים?

אחת מהשפעות העישון היא הופעת כתמים על השיניים הנגרמים ע"י הניקוטין. העישון יכול לגרום לשיניים להפוך צהובות תוך פרק זמן קצר מאוד. מעשנים כבדים מתלוננים בד"כ שהשיניים שלהם כמעט חומות לאחר שנים רבות של עישון.

 

כיצד משפיע העישון על החניכיים והשיניים?

  • עישון גורם למחלות חניכיים.
  • מעשנים הינם בעלי סיכוי גבוה יותר לפתח זיהום בקטריאלי המוביל למחלת חניכיים. החניכיים נפגעות מכיוון עישון גורם למחסור של חמצן במחזור הדם והחניכיים הנגועות אינן מבריאות.
  • עישון גורם להצטברות יותר אבנית וכן להתקדמות מואצת יותר של מחלת חניכיים מאשר אצל הלא-מעשנים.
  • מחלת חניכיים הנה עדיין הסיבה הנפוצה ביותר לנשירת שיניים אצל מבוגרים.

מה הקשר בין עישון לסרטן?

מרבית האנשים יודעים שעישון גורם לסרטן ריאות או גרון. אך רבין אינם מודעים לעובדה שעישון הינו אחד הגורמים העיקריים גם לסרטן הפה. בכל שנה בני אדם מתים מסרתן הפה הנגרם ע"י עישון.

 

האם קיימים תכשירים דנטליים בהם כדי להשתמש?

יש כמה וכמה סוגים של משחות להלבנת שיניים. למרות שהן אינן משפיעות על צבען הטבעי של השיניים, הן יכולות להיות יעילות במידה מסוימת בהסרת כתמים ושיפור מראה השיניים.

 

מה בנוגע למי שטיפה?

אצל מעשנים קיים סיכוי רב יותר לריח רע מהפה מאשר אצל לא- מעשנים. תכשירים ייעודיים לרענון הפה, כדון שטיפה, עשויים לסייע בטווח הקצר, אך רק להקטנת התופעה.

 

באיזו תדירות כדאי לבקר במרפאת שיניים?

חשוב מאוד לבקר במרפאת שיניים באופן תדיר, גם לבדיקה תקופתית רגילה וגם לבדיקה מקיפה של הפה והחניכיים, כדי שהרופא השיניים יוכל לאתר כל בעיה מוקדם ככל האפשר. אצל מעשנים קיים סיכוי יותר לכתמים בשיניים ולפיכך יתכן ויידרש ביקור תכוף יותר אצל השיננית.

 

כיצד יכול רופאה השיניים לסייע?

רופאה שיניים שלך יבצע בדיקה רגילה על מנת לוודא שהשיניים, החניכיים והפה שלך בריאים. בנוסף הוא יבחן גם את הלחיים, הלשון והגרון לסימנים המצריכים בדיקה מעמיקה יותר.

 

האם יש צורך בטיפול נוסף?

רופאה השיניים שלך יכול להפנותך לשיננית לניקוי מעמיק ולמעקב צמוד יותר אחר בריאות הפה שלך.

0.1352627